Lots of championships this weekend!

Lots of championships this weekend!

We've got all sorts of championships haenning over the next three days, and it begins this afternoon! Look below for a list of all events by sport.

To purchase any tickets for football, volleyball or water polo, click here.

GIRLS TENNIS

Division I championship: No. 2 Del Oro vs. No. 1 St. Francis at Laguna Creek Racquet Club, POSTPONED. Date TBA
Division II championship: No. 2 Rocklin vs. No. 1 Granite Bay at Johnson Ranch, 3 p.m.
Division III championship: No. 2 Rio Americano vs. No. 1 Manteca at Oak Park in Stockton, 3 p.m.
Division IV championship: No. 4 Sierra vs. No. 2 Vista del Lago at In-Shape Marina in Stockton, POSTPONED. Date TBA

CROSS COUNTRY

Our cross country championships are all day, Friday, Nov. 10 at Willow Hill next to Folsom High School.

WATER POLO

At American River College (tickets)
Division I girls championship: No. 2 St. Francis vs. No. 1 Davis Sr., 6:15 p.m.
Division I boys championship: No. 2 Davis Sr. vs. No. 1 Jesuit, 4:30 p.m.
Division II girls championship: No. 6 Bella Vista vs. No. 1 Bella Vista, 2:45 p.m.
Division II boys championship: No. 3 Buhach Colony vs. No. 1 Rio Americano, 1 p.m.
Division III girls championship: No. 2 Kimball vs. No. 1 Sonora, 11:15 a.m.
Division III boys championship: No. 6 Sonora vs. No. 1 Christian Brothers, 9:30 a.m.

GIRLS VOLLEYBALL

At St. Francis HS, Sacramento (tickets)
Division I championship: No. 3 Turlock vs. No. 1 St. Francis, 7:30 p.m.
Division II championship: No. 2 Nevada Union vs. No. 1 Ponderosa, 5 p.m.
Division V championship: No. 2 Capital Christian vs. No. 1 Colfax, 2:30 p.m.
Division VI championship: No. 2 Big Valley Christian vs. No. 1 Woodland Christian, noon
At Gregori HS, Modesto (tickets)
Division III championship: No. 10 El Dorado vs. No. 1 Sonora, 6 p.m.
Division IV championship: No. 2 bret Harte vs. No. 1 Hilmar, 3 p.m.

FOOTBALL

This is the first round of football playoffs, beginning tonight at 7 p.m. You can buy tickets to any game here.
There are currently seven games to be broadcast on the NFHS Network. Here's the list:
THURSDAY
D1: Turlock at Tracy
D1: Edison at St. Mary's
D2: Cosumnes Oaks at Sheldon
D2: Downey at Rocklin
D3: Rio Americnao at Manteca
FRIDAY
D3: Rio Linda at Los Banos
D3: benicia at Christian Brothers